Peelingi chemiczne

Peeling (złuszczanie)

Działanie peelingów polega na celowym uszkodzeniu powierzchownych warstw skóry poprzez ich złuszczenie, co prowadzi do regeneracji tkanek. Najbezpieczniejszym miejscem do stosowania złuszczania jest skóra twarzy ze względu na swoją doskonałą zdolność do gojenia się, związaną między innymi z dużą ilością gruczołów łojowych. Peelingi można wykonywać także na skórze szyi, dekoltu, plecach i kończynach.

Peelingi wskazania

1. Objawy posłonecznego starzenia się skóry:
  • rogowacenie posłoneczne i starcze
  • elastozy posłoneczne
  • piegi
  • przebarwienia posłoneczne
  • plamy soczewicowate starcze
  • drobne zmarszczki
2. Zaburzenia barwnikowe:
  • melanoderma,
  • przebarwienia pozapalne
3. Zmarszczki:
  • posłoneczne
  • mimiczne
4. Inne:
  • powierzchowne blizny zanikowe
  • brodawki płaskie
  • rozszerzone ujścia gruczołów łojotokowych i łojotok
  • trądzik pospolity
  • blizny po ospie i trądziku pospolitym
Technika zabiegów

W zależności od rodzaju defektu, zaawansowania zmian, ogólnej kondycji skóry i wieku pacjenta lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu najodpowiedniejszej metody.

Peelingi chemiczne

Złuszczanie chemiczne jest to zabieg medyczny polegający na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka i/lub skóry przy użyciu substancji chemicznych(kwasy organiczne). Procedurę tę stosuje się w celu zniwelowania zmian powstałych w wyniku urazów, chorób czy tez w procesie starzenia. Obecnie peelingi są uznawane za jedne z najbardziej popularnych zabiegów korygujących zmiany skórny, a nie wymagające przy tym długiego okresu rekonwalescencji. Uznaniem cieszą się zarówno preparaty jednoskładnikowe jak i mieszaniny różnych substancji mające na celu synergistyczne działanie. Rodzaj, częstotliwość oraz ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta.

W zależności od głębokości działania peelingu wyróżniamy następujące kwalifikacje:
  • peeling bardzo powierzchowny – działa w obrębie warstwy rogowej naskórka
  • peeling powierzchowny – uszkodzenie następuje powyżej warstwy podstawnej
  • peeling średnio-głęboki – uszkodzenie do poziomu warstwy brodawkowatej w górnych częściach skóry właściwej
  • peelingi głębokie – uszkodzenie do środkowej strefy warstwy siateczkowatej skórywłaściwej
Peeling migdałowy

Kwas migdałowy to alfa-hydroksykwas otrzymywany poprzez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów, występuje również w morelach i wiśniach. Antybakteryjne i odbarwiające działanie kwasu od lat wykorzystywane jest w medycynie w leczeniu takich problemów skórnych jak trądzik, photo-ageing czy nieregularne przebarwienia. Peeling jest również doskonałym rozwiązaniem dla skóry łojotokowej. Efektem działania kwasu migdałowego jest spłycenie zmarszczek, usuwanie blizn potrądzikowych, usuwanie przebarwień pozapalnych i powierzchniowych oraz znaczna poprawa kondycji skóry z trądzikiem, obecnością zaskórników i krost zapalnych. Dodatkowym plusem jest również możliwość stosowania peelingu przez cały rok bez ryzyka wystąpienia hiperpigmentacji.

Peeling pirogronowy

Kwas pirogronowy to alfa-ketokwasy naturalnie występujący w jabłkach oraz sfermentowanych owocach. Posiada właściwości regulujące wydzielanie sebum i zmniejszające łojotok skóry również trądzikowej. Dzięki szybkiej penetracji w skórę właściwą, pozwala na uzyskanie w krótkim czasie dobrych efektów estetycznych. Peeling wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu trądziku grudkowo-krostkowego i różowatego oraz łojotokowego zapalenia skóry. Efektem działania kwasu pirogronowego jest redukcja wydzielanego łoju, likwidacja zaskórników, oczyszczenie i domknięcie porów skóry. Dzięki aktywnym składnikom peelingu znikają przebarwienia oraz drobne blizny potrądzikowe, skóra zostaje wygładzona, dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu w skórze właściwej, co z kolei korzystnie wpływa na ujędrnienie i właściwą gęstość skóry. W warunkach fizjologicznych kwas pirogronowy transformuje do kwasu mlekowego należącego do naturalnych czynników nawilżających zwiększając w ten sposób wiązanie wody w naskórku. Dodatkową zaletą jest brak efektów ubocznych w postaci podrażnienia skóry i prawie niewidoczne, krótkotrwałe złuszczanie.

Płyn Jessnera

Płyn Jessnera to roztwór alkoholowy, zawierający kombinację kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i rezorcyny. Jego działanie polega na złuszczaniu naskórka poprzez jego zniszczenie a następnie regenerację. Sposób i ilość przeprowadzonych zabiegów peelingu Płynem Jessnera, wpływa na uzyskane rezultaty kosmetyczne. Preparat znajduje zastosowanie w procesie „odmładzania” skóry, w zmniejszeniu uszkodzeń wywołanych promieniowaniem UV, w likwidacji przebarwień, w wygładzaniu powierzchownych zmarszczek i w leczeniu trądziku grudkowo-krostkowego i zaskórnikowego. W celu uzyskania lepszych wyników, peeling powtarza się zwykle kilkakrotnie. Peeling Płynem Jessnera można stosować praktycznie na każdą skórę, aczkolwiek u osób o ciemniejszej karnacji należy zachować większą ostrożność.

Peeling glikolowy

Kwas glikolowy należy do alfa-hydroksykwasów i charakteryzuje się najmniejszą cząsteczką spośród grupy tych kwasów co powoduje szybką penetracje przez naskórek. W warunkach naturalnych kwas ten występuje w trzcinie cukrowej. Jako pierwszy związek ten został użyty w preparatach złuszczających i kosmetycznych. Jego mechanizm działania polega na zmniejszeniu przylegania korneocytów, a co za tym idzie ich oddzielania i złuszczania. Wskazaniami do zabiegów z użyciem kwasu glikolowego są takie schorzenia jak trądzik młodzieńczy, melasma, fotostarzenie skóry, rogowacenie mieszkowe i łojotokowe, zmiany barwnikowe takie jak plamy soczewicowate.

TCA- kwas trójchlorooctowy

W preparatach używany jest wodny roztwór kwasu trójchlorooctowgo o maksymalnym stężeniu 40%. Przy kontakcie ze skórą ulega gwałtownej neutralizacji w wyniku penetracji jej kolejnych warstw powodując koagulację białek skóry. Głębokość penetracji kwasu zależy od stężenia roztworu,a jego kwalifikacja złuszczania od powierzchownego do średniogłębokiego. Wpływ ma także ilość nałożonego preparatu dlatego należy skrupulatnie kontrolować ilość aplikowanej substancji. W trakcie zabiegu dochodzi do „zbielenia” skóry w wyniku zmian struktury cząsteczek białka. Zastosowanie peelingu z kwasem trójchlorooctowym wpływa na przebudowę włókien kolagenowych oraz elastyny. Wskazaniami do zabiegu są przebarwienia pozapalne i melasma, fotostarzenie, trądzik zaskórnikowy, blizny potrądzikowe, rogowacenie słoneczne, piegi, plamy soczewicowate, brodawki łojotokowe, blizny zanikowe, utrata napięcia i elastyczności skóry związana z wiekiem oraz drobne zmarszczki.

Yellow Peel

Yellow Peel to preparat złożony w skład którego wchodzą kwas salicylowy, fitowy, kojowy, azelainowy, retinol, witamina C oraz bisabolol. Intensywność zabiegu zależy od ilości nałożonych warstw preparatu. W zależności od tego możemy uzyskać efekty od peelingu bardzo powierzchniowego do peelingu głębokiego. Preparat daje doskonałe rezultaty w leczeniu skóry trądzikowej oraz uszkodzeń skóry po trądziku. Badania wykazują, iż Yellow Peel posiada również silne działanie stymulujące, efektem czego jest poprawa elastyczności skóry i spłycenie zmarszczek. Zawarte w peelingu czynniki depigmentujące zmniejszają syntezę melaniny, zapobiegając tym samym powstawaniu i usuwając istniejące już przebarwienia. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i delikatnie obrzęknięta. Złuszczanie rozpoczyna się zazwyczaj w 3 dobie po zabiegu, jest drobnopłatkowe i nie wyłącza pacjenta z codziennych czynności.

Mandel T

Mandel T to preparat łączący w swoim składzie kwas migdałowy, trójchlorooctowy i salicylowy. W wyniku połączenia kwasu migdałowego i trójchlorooctowego możemy zwiększyć kontrolę nad działaniem preparatu w porównaniu do czystego TCA. Zwiększa to jego bezpieczeństwo oraz zmniejsza negatywne odczucia pozabiegowe. W zależności od sposobu przygotowania skóry pacjenta do zabiegu oraz czasu aplikacji preparatu możemy regulować poziom jego penetracji. Wskazaniami do zabiegu jest fotostarzenie, przebarwienia, blizny, starzenie, rozstępy.

Peeling Azelainowy

Peeling ten charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym zarówna wobec bakterii tlenowych jak i beztlenowych, a także działaniem przeciwzapalnym. Zapobiega rozkładowi lipidów i łoju do składników drażniących i nasilających zmiany trądzikowe. Wpływając na końcowe procesy keratynizacji mieszków włosowych zapobiega powstawaniu zaskórników. Blokuje nadreaktywne melanocyty oraz tyrozynazę niwelując ryzyko powstania przebarwień. Preparat rekomendowany jest do leczenia trądziku zaskórnikowego, a także grudkowo-krostkowego, przy rozszerzonych porach, nadmiernym łojotoku, skórze problemowej. Znajduje zastosowanie w leczeniu przebarwień, szczególnie przebarwień powstałych w wyniku przebytego trądziku.

Peeling ferulowy

Charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi w wyniku czego niweluje wolne rodniki, działa również przeciwzapalnie. Działa silnie nawilżająco, stymuluje syntezę elastyny i kolagenu, rozświetla skórę oraz wyrównuje jej koloryt, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry na poziomie komórkowym. Dedykowany jest dla osób z poszarzałą, zmęczoną cerą, dla skór wymagających rewitalizacji w wyniku permanentnego działania niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak wiatr, promienie słoneczne, dym tytoniowy. Zabieg może być także wykonywany u osób z cerą wrażliwą, naczyniową oraz u osób z przebarwieniami.

Peeling salicylowy

Kwas salicylowy należy do beta-hydroksykwasów i w warunkach naturalnych występuje w korze wierzby, malinach oraz liściach brzozy. Zazwyczaj w zabiegach wykorzystywany jest w stężeniach 20-30%. Jego lipofilność sprawia, że bardzo dobrze przenika i koncentruje się w obszarze gruczołów łojowych. Kwas salicylowy wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także keratolityczne i komedolityczne. Działa seboregulująco i spłyca rozszerzone pory skóry. W związku ze swoimi właściwościami z uznaniem stosowany jest w leczeniu trądziku. Innymi schorzeniami kwalifikującymi się do leczenia tym preparatem są plamy soczewicowate, melasma, piegi, fotostarzenie, szorstkość skóry, blizny przebarwione i zanikowe.

Melaspeel

Zawiera mieszaninę a-hydroksykwasów (kwas mlekowy i kwas cytrynowy), rezorcynol i kwas salicylowy, jak również czynniki depigmentacyjne, takie jak kwas kojowy i hydrochinon. Preparat działa seboregulująco, antystarzeniowa (drobne zmarszczki), eliminuje zaskórniki, wygładza i zmiękcza skórę. Wskazaniami do zabiegów jest aktywny trądzik, trądzik różowaty,łojotokowe zapalenie skóry, może być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na hydrochinon.

Retises CT

W skład preparatu wchodzi silnie stężony retinol w czystej postaci oraz witamina C zawarta w jej najbardziej stabilnej postaci glukozydu askorbylu. Preparat ma silne działanie depigmentujące oraz złuszczające. Przeznaczony jest dla skór, które wymagają silnej rewitalizacji i odświeżenia, pobudza procesy regeneracyjne w głębokich warstwach skóry. Retinol ma działanie regulujące na nadreaktywne melanocyty w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia i rozjaśnienia przebarwień. Na skutek przywrócenia równowagi w procesie keratynizacji dochodzi do silnego złuszczania skóry. Stymulacja podziałów fibroblastów i keratynocytów doprowadza do pogrubienia skóry. Poprzez działanie substancji zawartych w preparacie pobudzona zostaje synteza kwasu hialuronowego i kolagenu, a to istotnie wpływa na zwiększenie poziomu nawilżenia skóry. Zabieg dedykowany jest skórą matowym, z problemami hiperpigmentacji, melasmy oraz hiperkeratynizacji. Po zabiegu skóra ma wyrównany koloryt, jest doskonale nawilżona i odżywiona.

Powikłania peelingi

Powikłania po zabiegach są rzadkie , a do najczęstszych należą przedłużające się zaczerwienienie lub uczucie ściągania skóry twarzy oraz zmiany pigmentacjne (głównie u osób nie przestrzegających konieczności ochrony przeciwsłonecznej).

Wskazówki dla pacjentów

Najlepszy efekt terapeutyczny uzyskuje się nie jednym bardzo głębokim, ale kilkoma bardziej powierzchownymi peelingami. Dlatego też doświadczony lekarz zaleca zwykle wykonanie 3-5 zabiegów powtórzonych w niedługich odstępach czasowych. Efekty odmłodzenia skóry, spłaszczenia blizn, czy ustąpienia przebarwień są wówczas najlepsze i trwałe.

Peelingi najlepiej jest przeprowadzać w okresie niewielkiej aktywności słonecznej, gdyż skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i podatna na powstawanie przebarwień pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. W ciągu kilku dni po zabiegu nie powinno się korzystać z solarium, kąpieli słonecznych oraz maseczek kosmetycznych, a kosmetyki można stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W okresie jesiennym i zimowym zaleca się ponadto ochronę miejsc po zabiegu przed wpływem zimna i wiatru. Oczekiwania pacjentów co do efektu po peelingach są często bezpodstawnie wysokie, dlatego też lekarze nie powinni przedstawiać ewentualnych wyników w sposób zbyt optymistyczny (np. blizny potrądzikowe czy zmarszczki na pewno ulegną spłaszczeniu, ale nie uda się ich całkowicie zlikwidować, przebarwienia posłoneczne zaś nie zawsze ustępują całkowicie).

Peelingi fizyczne

Kriopeeling

Polega na zniszczeniu powierzchownych warstw skóry poprzez jej zamrożenie. Stosując ciekły azot doprowadza się do odmrożenia I i II°, dochodzi do wysięku, tworzenia pęcherzy, a następnie wygojenia bez pozostawienia blizn. Zaletą krioterapii jest stosunkowo krótki czas gojenia, a ślady po zabiegu ulegają wygładzeniu i stają się niewidoczne.

Peeling laserowy

Proces starzenia charakteryzuje się spadkiem ilości i struktury kolagenu w skórze, co w efekcie powoduje zwiotczenie skóry przejawiające się jako bruzdy, zmarszczki, wiotkość oraz słabsze napięcie. Podobne reakcje przebiegają podczas tworzenia się blizn zanikowych (pooperacyjnych, rozstępów). W zależności od rodzaju blizny i umiejscowienia można stosować leczenie, które spowoduje, iż blizna będzie mniej widoczna, mniejsza, bardziej kosmetyczna, elastyczna, w idealnym przypadku praktycznie niewidoczna.
Najnowszymi urządzeniami pozwalającymi niwelować te i wiele innych zmian są lasery frakcyjne CO2. Technika zabiegów tymi laserami certyfikowana przez amerykańską agencję FDA, została uznana za „złoty standard” w zabiegach resurfacingu skóry, pozwala ona na wykonanie zabiegów laserowych również w obrębie dotychczas niedostępnych okolic ciała, np. powiek górnych i dolnych. Dlatego jako peeling laserowy gorąco polecam laser frakcyjny CO2.
Leczenie za ich pomocą polega na wytwarzaniu mikroskopijnych uszkodzeń sięgających skóry właściwej otoczonych skórą nienagrzewaną co pozwala na szybki proces gojenia i wytwarzanie kolagenu i zapewnia skórze młodszy wygląd. Laser frakcyjny ma zastosowanie w usuwaniu zmarszczek oraz bruzd, korekcji blizn, redukcji poszerzonych porów oraz zwiększeniu napięcia skóry – efekt liftingu- wszędzie, gdzie jest to konieczne: twarz, szyja, dekolt, brzuch, ramiona itp.

Laser frakcyjny CO2 wskazania
  • zmarszczki i zwiotczenie skóry, odmładzanie skóry
  • zmarszczki wokół oczu, „worki” pod oczami
  • blizny po trądziku
  • rozszerzone pory, zaskórniki
  • blizny po zabiegach chirurgicznych i pourazowe
  • rozstępy
  • zmiany pigmentowe, przebarwienia, ostudy, plamy starcze, dyschromie
  • niejednolity odcień skóry
  • uszkodzenia słoneczne
  • szorstka skóra

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym kremem z lignokainą (EMLA), który nakładamy na 45-60 min przed zabiegiem. Zabieg jest prawie niebolesny.

Bezpośrednio po nim, przez dwie trzy godziny, pacjent odczuwa dyskomfort podobny do reakcji po intensywnym opalaniu. Przez okres około 7 dni występuje przemijający rumień i obrzęk. Może pojawić się również niewielkie czasowe przyciemnienie skóry, które ustępuje w ciągu kilku dni oraz powierzchowne złuszczanie naskórka, które jest efektem procesu odnowy.

Mężczyźni przed zabiegiem powinni się ogolić 24 godz. wcześniej, aby skóra tuż przed zabiegiem nie była podrażniona goleniem.

W dniu po zabiegu stosuje tylko zimne okłady i kremy kojące zalecone przez lekarza. Od następnego dnia – mycie wodą i żelem myjącym do skóry wrażliwej oraz częste smarowanie kremem kojącym. Ponadto przed i po zabiegach stosujemy kremy z filtrem w ciągu dnia.

Typowa procedura w zależności od wskazań i efektów składa się z 2-5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. W zależności od rozległości i umiejscowienia problemu wizyty są ustalane indywidualnie przez lekarza.

Leczenie laserem frakcyjnym CO2 poprawia jędrność i napięcie skóry – redukuje bruzdy i zmarszczki, zmniejsza poszerzone pory, usuwa zagłębienia powstałe na skutek bliznowacenia. Skóra pod wpływem leczenia laserem frakcyjnym staje się „delikatniejsza, wyrównuje się kolorystyka. Rezultaty zabiegu pojawiają się stopniowo.

Efekty terapii frakcyjnej są długotrwałe. W przypadku odnowy skóry widoczne nawet po kilku latach od zabiegu, a w przypadku blizn praktycznie niezmienne.

Krioterapia

Krioterapia jest metodą leczenia polegającą na miejscowym kontrolowanym niszczeniu tkanek poprzez ich zamrażanie.

Zaletą tej metody jest:
  • krótki czas zabiegu
  • bezpieczna i prosta technika zabiegu
  • możliwość stosowania w warunkach ambulatoryjnych
  • brak konieczności znieczulania ogólnego, tylko znieczulanie miejscowe w wybranych przypadkach
Wskazania:
  • zamrażanie brodawek wirusowych zwykłych, płaskich i stóp
  • zamrażanie ziarniniaka naczyniowego i obrączkowatego
  • leczenie nowotworów i stanów przednowotworowych skóry:
    – leczenie rogowacenia słonecznego,
    – leczenie raka podstawnokomórkowego,
    – leczenie raka kolczystokomórkowego,
    – leczenie choroby Bowena,
    – leczenie leukoplakii
  • leczenie gruczolaka łojowego, potowego
  • zamrażanie  keloidów
  • zamrażanie kłykcin kończystych

Podczas zabiegu, tuż po zamrożeniu tkanki, pacjent może odczuwać piekący ból, trwający przez kilka – kilkanaście minut. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień i obrzęk, następnie powstaje pęcherz, którego wygojenie trwa 4-6 tygodni.

W niektórych przypadkach istnieje konieczność powtórzenia zabiegu. Zabieg zawsze poprzedza konsultacja lekarska, mająca na celu omówienie spodziewanych i możliwych efektów oraz wszelkich wątpliwości związanych z zabiegiem.Działanie peelingów polega na celowym uszkodzeniu powierzchownych warstw skóry poprzez ich złuszczenie, co prowadzi do regeneracji tkanek. Najbezpieczniejszym miejscem do stosowania złuszczania jest skóra twarzy ze względu na swoją doskonałą zdolność do gojenia się, związaną między innymi z dużą ilością gruczołów łojowych. Peelingi można wykonywać także na skórze szyi, dekoltu, plecach i kończynach.

Najczęściej wykonywane peelingi:

 

  • Kriopeeling
  • Laseroterapia
  • Dermabrazja
  • Mikrodermabrazja
  • Biomedic LHA-PEEL
  • Eksfoliacja AHA
  • Peeling migdałowy
  • Zabiegi z użyciem TCA (kwasu trójchlorooctowego)
  • GlyKoPeel
  • Yellow Peel
  • Peeling pirogronowy
  • Płyn Jessnera
  • Cosmelan, Dermamelan, Maska tretinoinowa

Peelingi wskazania

  1. Objawy posłonecznego starzenia się skóry:
    • rogowacenie posłoneczne i starcze,
    • elastozy posłoneczne,
    • piegi,
    • przebarwienia posłoneczne,
    • plamy soczewicowate starcze,
    • drobne zmarszczki.
  2. Zaburzenia barwnikowe:
    • melanoderma,
    • przebarwienia pozapalne.
  3. Zmarszczki:
    • posłoneczne,
    • mimiczne.
  4. Inne:
    • powierzchowne blizny zanikowe,
    • brodawki płaskie,
    • rozszerzone ujścia gruczołów łojotokowych i łojotok,
    • trądzik pospolity,
    • blizny po ospie i trądziku pospolitym.

Technika zabiegów

W zależności od rodzaju defektu, zaawansowania zmian, ogólnej kondycji skóry i wieku pacjenta lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu najodpowiedniejszej metody.

 

Peelingi fizyczne

Kriopeeling

Polega na zniszczeniu powierzchownych warstw skóry poprzez jej zamrożenie. Stosując ciekły azot doprowadza się do odmrożenia I i II°, dochodzi do wysięku, tworzenia pęcherzy, a następnie wygojenia bez pozostawienia blizn. Zaletą krioterapii jest stosunkowo krótki czas gojenia, a ślady po zabiegu ulegają wygładzeniu i stają się niewidoczne.

Peeling laserowy

Proces starzenia charakteryzuje się spadkiem ilości i struktury kolagenu w skórze, co w efekcie powoduje zwiotczenie skóry przejawiające się jako bruzdy, zmarszczki, wiotkość oraz słabsze napięcie. Podobne reakcje przebiegają podczas tworzenia się blizn zanikowych (pooperacyjnych, rozstępów). W zależności od rodzaju blizny i umiejscowienia można stosować leczenie, które spowoduje, iż blizna będzie mniej widoczna, mniejsza, bardziej kosmetyczna, elastyczna, w idealnym przypadku praktycznie niewidoczna.

Najnowszymi urządzeniami pozwalającymi niwelować te i wiele innych zmian są lasery frakcyjne CO2. Technika zabiegów tymi laserami certyfikowana przez amerykańską agencję FDA, została uznana za „złoty standard” w zabiegach resurfacingu skóry, pozwala ona na wykonanie zabiegów laserowych również w obrębie dotychczas niedostępnych okolic ciała, np. powiek górnych i dolnych. Dlatego jako peeling laserowy gorąco polecam laser frakcyjny CO2.

Leczenie za ich pomocą polega na wytwarzaniu mikroskopijnych uszkodzeń sięgających skóry właściwej otoczonych skórą nienagrzewaną co pozwala na szybki proces gojenia i wytwarzanie kolagenu i zapewnia skórze młodszy wygląd. Laser frakcyjny ma zastosowanie w usuwaniu zmarszczek oraz bruzd, korekcji blizn, redukcji poszerzonych porów oraz zwiększeniu napięcia skóry – efekt liftingu- wszędzie, gdzie jest to konieczne: twarz, szyja, dekolt, brzuch, ramiona itp.

Laser frakcyjny CO2 wskazania

  • Zmarszczki i zwiotczenie skóry, odmładzanie skóry,
  • Zmarszczki wokół oczu, „worki” pod oczami,
  • Blizny po trądziku,
  • Rozszerzone pory, zaskórniki,
  • Blizny po zabiegach chirurgicznych i pourazowe,
  • Rozstępy,
  • Zmiany pigmentowe, przebarwienia, ostudy,
    plamy starcze, dyschromie,
  • Niejednolity odcień skóry,
  • Uszkodzenia słoneczne,
  • Szorstka skóra,

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym kremem z lignokainą (EMLA), który nakładamy na 45-60min przed zabiegiem. Zabieg jest prawie niebolesny.

Bezpośrednio po nim, przez dwie trzy godziny, pacjent odczuwa dyskomfort podobny do reakcji po intensywnym opalaniu. Przez okres około 7 dni występuje przemijający rumień i obrzęk. Może pojawić się również niewielkie czasowe przyciemnienie skóry, które ustępuje w ciągu kilku dni oraz powierzchowne złuszczanie naskórka, które jest efektem procesu odnowy.

Mężczyźni przed zabiegiem powinni się ogolić 24 godz. wcześniej, aby skóra tuż przed zabiegiem nie była podrażniona goleniem.

W dniu po zabiegu stosuje tylko zimne okłady i kremy kojące zalecone przez lekarza.
Od następnego dnia – mycie wodą i żelem myjącym do skóry wrażliwej oraz częste smarowanie kremem kojącym. Ponadto przed i po zabiegach stosujemy kremy z filtrem w ciągu dnia.

Typowa procedura w zależności od wskazań i efektów składa się z 2-5 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. W zależności od rozległości i umiejscowienia problemu wizyty są ustalane indywidualnie przez lekarza.

Leczenie laserem frakcyjnym CO2 poprawia jędrność i napięcie skóry – redukuje bruzdy i zmarszczki, zmniejsza poszerzone pory, usuwa zagłębienia powstałe na skutek bliznowacenia. Skóra pod wpływem leczenia laserem frakcyjnym staje się „delikatniejsza, wyrównuje się kolorystyka. Rezultaty zabiegu pojawiają się stopniowo.

Efekty terapii frakcyjnej są długotrwałe. W przypadku odnowy skóry widoczne nawet po kilku latach od zabiegu, a w przypadku blizn praktycznie niezmienne.

Dermabrazja

Polega na mechanicznym usuwaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od wielkości powierzchni operowanej. Zabieg ten pozwala usunąć głębsze przebarwienia skórne, blizny potrądzikowe, zmiany pozapalne (np. po ospie wietrznej) oraz powierzchowne zmarszczki twarzy. Bezpośrednio po zabiegu zakładany jest jałowy opatrunek nasączony środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, który zdejmowany jest po 7-10 dniach. Zaletą tej metody jest możliwość usunięcia dość głębokich zmian, lecz wadą długotrwałe, utrzymujące się od 2 do 6 miesięcy początkowo zaczerwienie, a później zaróżowienie skóry operowanej okolicy twarzy.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja należy do zabiegów mechanicznego ścierania naskórka i skóry właściwej i jest jednym z podstawowych zabiegów odmładzających. Wykonuje się go pod ciśnieniem, przy pomocy kryształków korundu (materiału naturalnego, nieszkodliwego) lub specjalną głowicą diamentową. Mikrodermabrazja jest zabiegiem z minimalnym ryzykiem powikłań. Niewątpliwą zaletą tego zabiegu jest to, że jest on bezbolesny, prosty i trwa krótko i po jego wykonaniu nie trzeba rezygnować z codziennych zajęć.

 

Peelingi chemiczne

Sam zabieg polega na równomiernym nałożeniu środków na skórę z zachowaniem szczególnej ostrożności w trakcie ich nakładania wokół oczu. Czas trwania zabiegu zależy od planowanej głębokości złuszczenia i stężenia zastosowanego preparatu.
Wkrótce po aplikacji pojawia się uczucie pieczenia skóry. Przerywa je naniesienie odpowiedniego środka neutralizującego. Peeling kończy nałożenie preparatów gojących dobranych w zależności od głębokości zabiegu i typu skóry.

Biomedic LHA-PEEL

Biomedic LHA-Peel to profesjonalna korekcja estetyczna, której zadaniem jest przywrócenie skórze blasku, zmniejszenie zmarszczek, poprawienie niedoskonałości oraz rozjaśnienie przebarwień.
Biomedic LHA-Peel to peeling polegający na złuszczeniu nadmiaru obumarłych komórek naskórka, dzięki czemu skóra odnawia się bardziej aktywnie. Zabieg jest wykonywany wyłącznie przez dermatologa i trwa ok.10-15 minut. Po zabiegu przez 2-3 dni skóra może się lekko łuszczyć. Efekty utrzymują się w zależności od typu skóry, prawidłowego jej przygotowania czy stosowania odpowiednich produktów po zabiegu o czym decyduje dermatolog wykonujący pierwszy zabieg. W celu utrwalenia efektów peelingu zaleca się powtórzenie zabiegu, a o częstotliwości zadecyduje lekarz w trakcie wizyty podczas której oceni typ skóry i przeprowadzi wywiad medyczny.

Eksfoliacja AHA

Dobroczynne działanie alpha hydroksykwasów, będących głównym składnikiem peelingu, wykorzystywane jest od lat w pielęgnacji skóry. Stanowi podstawę wielu kosmetyków, natomiast większe jego stężenie znajduje zastosowanie w peelingach medycznych. W zależności od kondycji skóry i zamierzonego efektu terapeutycznego, lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu eksfoliacji AHA o stężeniu 30%, 50% lub 70%. Peeling przeznaczony jest dla każdego rodzaju skóry, posiada właściwości liftingujące. Efektem przeprowadzonego zabiegu jest wygładzenie zmarszczek, rewitalizacja skóry oraz promienna i rozświetlona cera.

Peeling migdałowy

Kwas migdałowy otrzymywany jest poprzez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów. Antybakteryjne i odbarwiające działanie kwasu od lat wykorzystywane jest w medycynie w leczeniu takich problemów skórnych jak trądzik, photo-ageing czy nieregularne przebarwienia. Peeling jest również doskonałym rozwiązaniem dla skóry łojotokowej. Efektem działania kwasu migdałowego jest spłycenie zmarszczek, usuwanie blizn potrądzikowych, usuwanie przebarwień pozapalnych i powierzchniowych oraz znaczna poprawa kondycji skóry z trądzikiem, obecnością zaskórników i krost zapalnych. Dodatkowym plusem jest również możliwość stosowania peelingu przez cały rok bez ryzyka wystąpienia hiperpigmentacji.

Zabiegi z użyciem TCA (kwasu trójchlorooctowego)

Kwas trójchlorooctowy, na bazie którego wykonywane są peelingi, jest najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem złuszczającym. Wśród całej gamy peelingów TCA można wyróżnić Easy Peel, Snow Peel i Blue Peel czyli Chemabrazję Kolorową. Podstawą rozróżnienia tych dermopeelingów jest stopień stężenia kwasu trójchlorooctowego w preparacie, a tym samym stopień penetracji substancji aktywnych w poszczególne warstwy skóry. Wybór właściwego peelingu należy do lekarza, który oceniając stan i kondycję skóry jest w stanie dopasować właściwe stężenie kwasu do oczekiwań terapeutycznych. Efektem przeprowadzonego zabiegu jest wyraźne odmłodzenie skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, rozjaśnienie skóry i usunięcie przebarwień, natomiast w przypadku zastosowania wyższego stężenia kwasu trójchlorooctowego spłycenie, a nawet zanik blizn.

GlyKoPeel

Aktywnym składnikiem peelingu GlyKoPeel jest kwas glikolowy, który wykazuje silne właściwości złuszczające, zmniejsza przerośniętą warstwę rogową naskórka, wzmagając tym samym jego przepuszczalność. Kwas glikolowy otwiera zatem drogę dla pozostałych aktywnych składników peelingu, których zadaniem jest stymulacja syntezy kolagenu, poprawa elastyczności skóry, likwidacja przebarwień, przebudowa i regeneracja skóry. GlyKoPeel jest skuteczny w walce z objawami starzenia się skóry, reguluje zaburzenia pigmentacji oraz usuwa zmiany skórne wywołane przez czynniki środowiskowe. Dzięki wykorzystaniu czynników depigmentujących i witamin poprawia kondycję skóry, łagodząc objawy trądziku i obkurczając pory. Natomiast bogactwo flawonoidów zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem wolnych rodników.

Yellow Peel

Nowa koncepcja peelingu Yellow Peel sprawia, iż obecnie jest on jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dermatologii estetycznej. Idealnie dobrane substancje aktywne, takie jak kwas retinolowy, kwas kojowy i azelainowy, zapewniają doskonałe rezultaty w leczeniu skóry trądzikowej oraz uszkodzeń skóry po trądziku. Badania wykazują, iż Yellow Peel posiada również silne działanie stymulujące, efektem czego jest poprawa elastyczności skóry i spłycenie zmarszczek. Zawarte w peelingu czynniki depigmentujące zmniejszają syntezę melaniny, zapobiegając tym samym powstawaniu i usuwając istniejące już przebarwienia.

Peeling pirogronowy

Aktywnym składnikiem tego peelingu jest kwas pirogronowy, który posiada właściwości regulujące wydzielanie sebum i zmniejszające łojotok skóry również trądzikowej. Dzięki szybkiej penetracji w skórę właściwą, pozwala na uzyskanie w krótkim czasie dobrych efektów estetycznych. Peeling wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu trądziku grudkowo-krostkowego i różowatego oraz łojotokowego zapalenia skóry. Efektem działania kwasu pirogronowego jest redukcja wydzielanego łoju, likwidacja zaskórników, oczyszczenie i domknięcie porów skóry. Dzięki aktywnym składnikom peelingu znikają przebarwienia oraz drobne blizny potrądzikowe, skóra zostaje wygładzona, dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu w skórze właściwej, co z kolei korzystnie wpływa na ujędrnienie i właściwą gęstość skóry. Dodatkową zaletą jest brak efektów ubocznych w postaci podrażnienia skóry i prawie niewidoczne, krótkotrwałe złuszczanie.

Płyn Jessnera

Płyn Jessnera to roztwór alkoholowy, zawierający kombinację kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i rezorcyny. Jego działanie polega na złuszczaniu naskórka poprzez jego zniszczenie a następnie regenerację. Sposób i ilość przeprowadzonych zabiegów peelingu Płynem Jessnera, wpływa na uzyskane rezultaty kosmetyczne. Preparat znajduje zastosowanie w procesie „odmładzania” skóry, w zmniejszeniu uszkodzeń wywołanych promieniowaniem UV, w likwidacji przebarwień, w wygładzaniu powierzchownych zmarszczek i w leczeniu trądziku grudkowo-krostkowego i zaskórnikowego. W celu uzyskania lepszych wyników, peeling powtarza się zwykle kilkakrotnie. Peeling Płynem Jessnera można stosować praktycznie na każdą skórę, aczkolwiek u osób 0 ciemniejszej karnacji należy zachować większą ostrożność.

Cosmelan

Zestaw Cosmelan laboratorium Mesoestetic podobnie jak zestaw Amelan, ale mający od niego większy profil bezpieczeństwa, został opracowany przez dr Eduardo Kruliga z Wenezueli i jest uważany za jeden z najskuteczniejszych obecnie dostępnych peelingów w usuwaniu przebarwień. Jego skuteczność oceniana jest na 95%. Głównym i podstawowym wskazaniem do jego zastosowania są przebarwienia zarówno powstałe na tle zaburzeń hormonalnych – melasa, jak i te powstałe w wyniku stanu zapalnego skóry- przebarwienia potrądzikowe, jak również przebarwienia posłoneczne – plamy soczewicowate posłoneczne. Zestaw zawiera w swoim składzie substancje o natychmiastowym działaniu rozjaśniającym, blokującym aktywność tyrozynazy (m.in. kwas kojowy, arbutynę, kwas fitynowy, kwas askorbinowy, palmitynian retinolu, EDTA). Nie posiada substancji o działaniu keratolitycznym.

Powikłania peelingi

Powikłania po zabiegach są rzadkie , a do najczęstszych należą przedłużające się zaczerwienienie lub uczucie ściągania skóry twarzy oraz zmiany pigmentacjne (głównie u osób nie przestrzegających konieczności ochrony przeciwsłonecznej).

Wskazówki dla pacjentów

Najlepszy efekt terapeutyczny uzyskuje się nie jednym bardzo głębokim, ale kilkoma bardziej powierzchownymi peelingami. Dlatego też doświadczony lekarz zaleca zwykle wykonanie 3-5 zabiegów powtórzonych w niedługich odstępach czasowych. Efekty odmłodzenia skóry, spłaszczenia blizn, czy ustąpienia przebarwień są wówczas najlepsze i trwałe.

Peelingi najlepiej jest przeprowadzać w okresie niewielkiej aktywności słonecznej, gdyż skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i podatna na powstawanie przebarwień pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. W ciągu kilku dni po zabiegu nie powinno się korzystać z solarium, kąpieli słonecznych oraz maseczek kosmetycznych, a kosmetyki można stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W okresie jesiennym i zimowym zaleca się ponadto ochronę miejsc po zabiegu przed wpływem zimna i wiatru. Oczekiwania pacjentów co do efektu po peelingach są często bezpodstawnie wysokie, dlatego też lekarze nie powinni przedstawiać ewentualnych wyników w sposób zbyt optymistyczny (np. blizny potrądzikowe czy zmarszczki na pewno ulegną spłaszczeniu, ale nie uda się ich całkowicie zlikwidować, przebarwienia posłoneczne zaś nie zawsze ustępują całkowicie).